Nejčastější dotazy

 • Několik nejčastějších otázek

  Mohu jít tentýž den do solária a na slunce?
  Tomu by se mělo pokud možno zabránit, aby nedošlo k překročení denní dávky záření UV a tím ke spálení kůže.

  Mohu jít do solária i v těhotenství?
  Jestliže se nemusíte chránit před přírodním sluncem, můžete chodit i do solária. Je však nutné se vyvarovat dlouhých ozařování, aby se zabránilo všeobecnému zatěžování těla. V případě pochybností byste se měla dotázat svého lékaře.

  Smějí děti a osoby typu kůže I navštěvovat solárium?
  Podle názorů dermatologů děti a osoby typu I reagují na slunce velmi citlivě a měly by se opalování vyvarovat. Vyvarovat se zcela záření slunce a solária by však znamenalo zříci se důležitých pozitivních efektů (např. fotosyntézy vitamínu D3).

  Na co se musí dbát při používání speciálních opalovacích prostředků do solárií?
  Jestliže jsou tyto prostředky lékařsky nebo dermatologicky testovány, nelze proti nim nic namítat. Je ale nutné se vyvarovat nevyzkoušených opalovacích pilulek nebo krémů, ale v případě pochyb je na místě rada lékaře nebo odborníka.

  Proč se kůže neopálí na všech místech stejně?
  Vnitřní plochy paží nebo nohou se opalují hůře, protože obsahují méně pigmentových buněk než ostatní kůže. I obličej se neopaluje tak dobře, protože má od přírody silnější zrohovatělou vrstvu – speciálně na ochranu proti záření UV-B. Pihy 
  a pigmentové skvrny obsahují mnoho hnědnoucích pigmentů, a tmavnou proto rychleji než ostatní partie kůže. Kožní partie, na kterých se leží, jsou hůře prokrveny. Chybějící kyslík může vést ke slabšímu zabarvení melaninových pigmentů. Na dosažení opálení „bez otlačených míst“ se proto hodí solária s ergonomickou plochou lůžka.

  Co dělat, když přece jen dojde ke spálení kůže?
  Mírné spálení je nejléoe nechat odeznít. To znamená udělat si několik dní přestávku od slunění, ošetřit kůži hydratačními prostředky. V případě silného spálení byste měli vyhledat lékaře nebo případně požádat o radu v lékárně.

  Jak dlouho vydrží opálení?
  Zhruba 2 až 4 týdny po poslední sluneční lázni. V důsledku přirozeného obnovování kůže se postupně odlupují nejsvrchnější buňky pokožky. Přibližně za 28 dní se kůže obnoví. Pomocí speciální solární kosmetiky lze udržet hnědé zbarvení kůže déle.

  Jak lze prodloužit opálení z dovolené?
  Můžete jednou až dvakrát týdně navštívit solárium. Několik minut ozařování již stačí k tomu, aby se udrželo Vaše opálení 
  z dovolené.